ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13857080
*
nr 1385 7080
Tage Fougstedt
(1890-1959), Sverige
Spegel, Tenn. Signerad, daterad 1927,52x28 cm
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 mars 2021
kl 18:24:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/3 18:08:04
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tage fougstedt tenn
-
5105 Byrå
Med stenskiva och spegel. Bredd: 130 cm. Djup: 41 ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:11
-
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:34
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:17
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:25
-
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:13
-
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:55
*
Tage Fougstedt
nr 1385 7080
Tage Fougstedt
(1890-1959), Sverige
Spegel, Tenn. Signerad, daterad 1927,52x28 cm
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/3 18:08:04 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tage fougstedt tenn
-
5105 Byrå
Med stenskiva och spegel. Bredd: 130 cm. Djup: 41 ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:11 -
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:34 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:17
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:25 -
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:13 -
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:55